Haber

Çin Savunma Bakanı Li Shangfu, Tayvan ile yeniden birleşme için güç kullanımını dışlamayacaklarını söyledi.

Çin Savunma Bakanı Li Shangfu, egemenlik anlaşmazlığı yaşadıkları Tayvan ile yeniden birleşme için “güç kullanımını dışlamayacaklarını” belirtti.

Bakan Li, Asya-Pasifik bölgesindeki en değerli güvenlik forumu olan Shangri-La Diyaloğu’na katılmak üzere geldiği Singapur’da mevkidaşı Ng Eng Hen ile bir araya geldi.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tan Kifey’in görüşmenin ardından Singapur’da basına yaptığı açıklamaya göre Li, Çin’in Tayvan ile barışçıl bir birlikten yana olduğunu ancak “kesinlikle” dışlamayacaklarını vurguladı. gerekirse güç kullanmak.

Li, Tayvan’daki Demokratik İlerleme Partisi (DPP) yetkililerinin bağımsızlık için başka ülkelere bel bağlamasının kabul edilemez olduğu mesajını iletti.

Sözcü Tan, “Barışçıl yeniden birleşme için içtenlikle elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Ancak, DPP yetkililerinin Tayvan’ın bağımsızlığı için dışarıdan destek aramasına ve yabancı güçlerin Tayvan’ı Çin’i kuşatmak için kullanmasına asla müsamaha göstermeyeceğiz ve güç kullanımını asla dışlama sözü vermeyeceğiz.” söz konusu. terimleri kullandı.

Çinli bakanın kritik güvenlik forumu öncesi mesajının, Singapur ve bölgedeki diğer ASEAN üyesi ülkelere, Tayvan merkezli bir çatışmada ABD ve Batılı müttefiklerinin yanında yer almamaları yönünde bir uyarı olduğu değerlendiriliyor.

Çin’in kendi topraklarının bir parçası olarak savunduğu Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949’dan beri fiilen bağımsızlığını yaşıyor. Anakara Çin ile Tayvan arasındaki iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık hala devam ediyor.

doğrudan askeri yardım hattı

Çin ve Singapur bakanları görüşmesinde, iki ülke bakanları arasında üst düzey askeri yetkililer arasında doğrudan telefon hattı kurulmasına yönelik çalışmalara yönelik bir de mutabakat zaptı imzalandı.

Çin ve Singapur, 2019 yılında imzaladıkları Savunma İlişkileri ve Güvenlik İşbirliği anlaşmasıyla askeri ilişkilerini derinleştirme kararı aldı.

İki ülke orduları, 2021’den bu yana ilk kez Nisan 2023’te ortak askeri tatbikat düzenledi. Çin, tatbikat için Singapur’a füze fırkateyni ve mayın tarama gemisi göndermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu