Ekonomi

Hayvancılıkta yem maliyeti düşüyor

DENİZLİ (İGFA) – Kırsalda yüksek ürün verimi elde etmek için üreticilerin yanında olmaya devam eden Denizli Büyükşehir Belediyesi, silajlık mısır tohumu desteğine bu yıl da devam etme kararı aldı. Geçen yıl Denizlili üreticileri çok sevindiren Beyağaç, Bozkurt, Çameli, Çardak, Çivril ve Kale ilçelerinde 1.215 üreticiye toplam 18.100 kg silajlık mısır tohumu takviyesi verildi. traktörle tarlaya ekildi. . Yerli Silajlık Mısır Yetiştiriciliği Projesi ile bu yılki yüzde 50 hibe tohumluk esasına devam etme kararı alan Denizli Büyükşehir Belediyesi, Acıpayam, Baklan, Beyağaç, Bozkurt, Buldan, Çal, Çameli, Çardak, Çivril, Güney ile devam kararı aldı. , Honaz, Kale, Merkezefendi, Pamukkale, Sarayköy, Serinhisar ve Tavaslı üreticilere destek olacak. Denizli’nin 17 ilçesinde 44 bin 760 dönüm arazi için 3 bin 500 üreticiye yaklaşık 85 bin kg silajlık mısır tohumu takviyesi yapılacak.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, geçtiğimiz yıl ilk kez hayata geçirdikleri silajlık mısır tohumu takviyesinin büyük ilgi gördüğünü belirterek, projeyi büyüterek sürdürme kararı aldıklarını söyledi. 6 ilçede uyguladıkları destek projesini 2022 yılında 17 ilçeye çıkardıklarını belirten Lider Zolan, silajlık mısırın hayvancılıkta kullanılan çok değerli ve özel bir ürün olduğunu vurgulayarak, “Kalite ihtiyacını karşılayacak bu destek, Üreticilerimizin hayvanlarını yetiştirmede en temel ihtiyaçlarından biri olan kaba yem, ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacaktır.Düşük maliyetli yem, üreticilerimizin daha fazla kazanmasını sağlayacak ve vatandaşlarımıza daha ucuza ürün sağlayacaktır. uygun şartlar, projemiz hayırlı olsun, biz her zaman üreticimizin yanındayız ve var gücümüzle desteklemeye devam ediyoruz.”

Denizli Büyükşehir Belediyesi, bu yıl da sürdürdüğü Yerli Silajlık Mısır Yetiştiriciliği Projesi ile Denizli’deki toplam ekilebilir alan içinde silajlık mısır üretim alanını ve büyüklüğünü artırarak hayvanların kaliteli kaba yem ihtiyaçlarının karşılanmasına temel olmaya devam edecek. Denizli’de et ve süt üretiminde kaliteyi artırmayı, hayvanların dört mevsim sulu yeşil yemle beslenmesini sağlamayı, bölümü daha verimli bir iş kolu haline getirmeyi ve yetiştiricilerin daha maliyetli ürün elde etmesini sağlamayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu