Ekonomi

TÜRMOB’dan depremin yıkıcı etkisiyle mücadele için 30 öneri

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerin ardından afetin çeşitli alanlardaki yıkıcı etkisiyle devletin tüm imkanlarıyla afet için çabalamaya başladığını belirtti.

Bu kapsamda Kartaloğlu, depremden zarar gören illerdeki mükellefler hakkında mücbir sebep bildirildiğini, mali ve vergi yükümlülüklerinin 31 Temmuz 2023 tarihine ertelendiğini bildirdi. “Bu mücbir sebep düzenlemesi, ülkemizde daha önce yaşanan doğal afetlerde kazanılan tecrübeler ve sahamız sırasında depremden zarar gören mükelleflerimizin ve meslek mensuplarımızın görüşleri dikkate alındığında kısa vadede bazı sorunları çözebilecek nitelikte görülse de ziyaretlerde, kamu sorumluluğu bilinciyle bazı önerilerde bulunulmuştur. gerekli görülmüştür.”değerlendirmesini yaptı.

Kartaloğlu, TÜRMOB’un mevcut süreçte faydalı görülen konuları ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına iletmek ve yapılacak çalışmalara katkı sağlamak amacıyla ek öneriler hazırladığını vurguladı.

Benzer bir felaketin bir daha yurt içinde yaşanmaması ve çalışmaların tüm kullanıcılara hayırlı olması temennisinde bulunan Kartaloğlu, şunları kaydetti:

“İllerimizin ve bireylerimizin depremlerden farklı derecelerde etkilendiği göz önünde bulundurularak, Birliğimiz tarafından önerilen bu tedbirlerin uygulanmasında, deprem etkisi dikkate alınarak iller arası ince ayrımlarla farklı seviyelerde tedbirlerin uygulanabileceği değerlendirilmektedir. toptancı bir yaklaşımdan ziyade illerin ve bu illerdeki insanların seviyeleri.”

Açıklamada, çalışmada yer alan 30 önergeye de yer verildi.

Önerilerden bazıları şu şekilde sıralandı:

“- Beyin sarsıntısı nedeniyle bir kayıp sertifikası verme süreci kalıcı olarak kolaylaştırılmalıdır.

– Sarsıntı bölgesine yapılacak bağış ve yardımların kapsamı kontrol kuralı aranarak genişletilmelidir.

– Ücretlileri bağış yapmaya teşvik edecek vergi düzenlemeleri yapılmalıdır.

– Deprem bölgesinden zorunlu nedenlerle göç edenlerin bölgeye geri dönüşünü sağlayacak vergi teşvikleri ivedilikle hayata geçirilmelidir.

– Bölgedeki yapıların yeniden inşasında KDV muafiyeti getirilmeli.

– Acilen can suyu kredisi verilmeye başlanmalıdır.

– Afet nedeniyle verilecek ihtiyaç kredisi gibi krediler için vergi teşviki sağlanmalıdır.

– Depremzedeler için istihdam teşvikleri uygulanmalı.

– Patronların deprem bölgesinde çalışan personeline sağladığı nakdi yardımlar sigorta priminden muaf tutulmalıdır.

– Depremden etkilenen çalışanların mali, sosyal ve ekonomik haklarının korunması için önlemler alınmalıdır.

aladag-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu