Haber

Irak Hükümeti Yabancı Müsteşarların Üsleri Hedef Aldığını Reddetti

Irak hükümeti, yabancı müsteşarların ülkede kaldığı üslerin hedef alınmasını reddetti.

Irak Başbakanı Muhammed Şia el-Sudani’nin Askeri Sözcüsü Yahya Resul, Irak’taki askeri üslerin hedef alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Resul, şöyle konuştu: “Irak hükümeti Gazze’ye yönelik Siyonist saldırıyı defalarca reddetti. Ayrıca, Irak hükümetinin resmi daveti üzerine güçlerimizin eğitimi ve hazırlanması için orada bulunan koalisyon güçleri müsteşarlarının bulunduğu Irak üslerinin hedef alınmasını da reddediyoruz. Irak hükümeti.” sözlerini kullandı.

Söz konusu üslere saldıran unsurların Başbakan Sudani’nin talimatı doğrultusunda takip edileceğini belirten Resul, ülkede istikrarın hedef alınmasına izin verilmeyeceğini kaydetti.

Irak’ta İran destekli Şii Bedir Örgütü’nün başkanı Haydi el-Amiri, dün hükümetten ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin ülkeden çıkarılması için önemli ve kısa vadeli bir takvim belirlemesini istedi.

Üslere yönelik saldırıların sorumluluğunu Şii milis lideri Amiri de üstlendi ve şunları söyledi:

“ABD’nin Ayn Esad ve Harir üslerindeki çıkarları, sessiz bir dönemin ardından Irak’taki İslami direniş grupları tarafından hedef alındı. Bu, Siyonist İsrail’in halkımıza karşı işlediği suçlara karşı ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin tavır almasına karşı verilen doğal bir tepkiydi. Gazze.” “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu