Haber

Kiralık Evde Asgari Ücret Hareketliliği: Ev sahipleri de kiracılar da telaş içinde!

Hem kiralık konut arayanlar hem de ev sahipleri asgari ücrette artış bekliyor. Zam sonrası fiyatlar artacağı için kiracılar önce ev bulmaya çalışırken, ev sahipleri evlerini daha çok kiralamak için bekledi.

Konut piyasasında hareketlilik

Emlak piyasasında yıl sonu hareketliliği arttı. Asgari fiyat artışı öncesi hem satılık hem de kiralık dairelere talep arttı. Özellikle kiralık daire arayanlar minimum fiyat artışının ardından fiyatların artacağını düşünerek kolları sıvadı. Kiralık konut bulma telaşı içinde olan vatandaşlar bir an önce ev bulmak istiyor. Ayrıca konut sahipleri taban fiyat artışını beklemek ve artışa göre konutuna kiracı bulmak istiyor. Bazı ev sahipleri dairelerinin kira bedelini yüksek tutuyor.

Öte yandan çok yoğun bir taleple karşılaştıklarını belirten emlakçılar, hem kiralık hem de satılık daire fiyatlarının asgari fiyat artışından önce arttığını söyledi. Taban fiyattan önce hızlı hareket etmek isteyen vatandaşlar konuta talep gösterirken, emlakçılar bu dönemde kiralık daire arayanların istediğini alamadığını söyledi. Bazı vatandaşların yüksek fiyatlara daire bulabildiğini söyleyen emlakçılar, kiralık ve satılık dairelerde son bir haftada ortalama yüzde 20-30 artış görüldüğünü kaydetti. Emlakçılar taban fiyattan sonra hem kiralık hem de satılık ev fiyatlarının artacağını düşünüyor.

Fiyatlar en az %20 arttı

İstanbul Bahçelievler’de kiralık 2+1 dairelerin ortalama fiyatı son bir haftada 7 bin liradan yaklaşık bin lira artarak 8 bin liraya yükseldi. 3+1 daireler ise aynı bölgede 8 bin liradan 10 bin liraya çıkarak 2 bin lira artış gördü.

Emlak piyasasında yıl sonu hareketliliğinin arttığını söyleyen emlakçı Şerafettin Başaran, “ Özellikle kiralık ev arayışları arttı. Ev arayanlar asgari ücretten önce ev bulmakta hızlıdır. Asgari ücretten sonra kiraların artacağını düşünüyorum.terimleri kullandı.

‘Ev sahipleri zam bekliyor’

Ev sahiplerinin asgari fiyatın açıklanmasını beklediklerini belirten Başaran, şöyle konuştu: “Mal sahipleri, asgari ücret artış oranını artırarak bu artışa paralel olarak kiracı bulmayı bekliyor. Şu anda bekleyen ev sahipleri veya kira bedelinin çok yüksek olduğunu söyleyenler var. Kiralık daire bulamayanlar da arayış içinde.” söz konusu.

Son dönemde taban fiyat görüşmelerinin gündeme gelmesi nedeniyle kiralık daire fiyatlarının şimdiden arttığını belirten Başaran, ” Bu hafta asgari ücret gündeminden dolayı fiyatlarda hafif artışlar oldu. 2+1 dairelerde bin lira fark oluştu. 3+1 dairelerde 2 bin liralık artış oldu. Şu anda 2+1 daireler ortalama 7 bin liradan 8 bin liraya yükseldi. 8 bin liraya mal olan 3+1 daireler 10 bin lirayı gördü.” belirtti.

Kiralık konut arayanlara yoğun bir talep olduğunu belirten Başaran, ” Şu anda daire arayan vatandaşlar bir an önce konut bulma telaşında. Şu anda talep çok yüksek. Konut bulan vatandaşlar var ama biraz daha yüksek fiyatlara kiralıyorlar. Taban fiyat açıklandıktan sonra hem kiralık hem de satılık emlaklarda artış göreceğiz. Baz fiyat artışından sonra kiralık ve satılık konutlarda yüzde 20-30’luk bir artış görebileceğimizi düşünüyorum.‘ söz konusu.

Kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında 2024 yılı sonuna kadar yapılacak düzenleme ile kira sözleşmeleri e-devlet üzerinden düzenlenecek. Başaran, özellikle şunları söyledi: “E Emlak sektörüne iyi gelecek bir düzenleme. Bu durumda belki de fahiş fiyatlardan kaçınılacaktır. Bu çalışmayı olumlu buluyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu