Haber

Tezcan Karakuş Candan’dan Ankara Tenis Kulübü’nün Çöküşüne Yanıt: “Bu Kent Cinayetiyle Bizden Alınan Cumhuriyet’in Modern Mimari Eseri…

Ankara Tenis Kulübü yıkıldı. Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odası (TMMOB) Ankara Şube Başkanı Tezcan Candan Karakuş, “Ankara Tenis Kulübü de yıkıldı. Elimizden alınan Cumhuriyet’in modern mimari eserini kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Bu şehir cinayeti ile Başkentin ve mimarlık camiasının başı sağolsun.’ diye ilan etti.

Mimar Reha Ortaç’ın tasarımıyla 1954 yılında yapılan Ankara Tenis Kulübü yıkıldı. Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odası (TMMOB) Ankara Şube Başkanı Tezcan Candan Karakuş, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla yıkıma tepki gösterdi. Karakuş şu ifadeleri kullandı:

“Ankara Tenis Kulübü de yıkıldı. Bu şehir cinayetiyle elimizden alınan Cumhuriyetin çağdaş mimari eserini kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Başkentin ve mimarlık camiasının başı sağolsun. Bu binanın güzelliğine bakın, nasıl yıkılır… Nasıl yıkılır, aklım almıyor…”

TMMOB Ankara Şubesi ise ‘Taziye’ açıklaması yaptı. İşte açıklama:

“Cumhuriyet’in ‘sağlam kafa sağlam vücutta bulunur’ şiarının sporla şekillendiği Başkent’te Ankara Tenis Kulübü, spor siyasetinin temsil ve simge mekanlarından biriydi. Ankara Tenis Kulübü, 1936 yılında Ankara’da kuruldu. İtalyan mimar Paolo Vietti’nin imzasını taşıyan, 1936’da hipodrom ve stadyum, 1938’de iki tenis kortu ertelenmiş, 1947’de temelleri atılan Ankara Tenis Kulübü’nün binası 1954’te mimarın tasarımıyla yapıldı. Reha Ortaçlı inşa edildi.

“2863 SAYILI KANUN VE 662 SAYILI ESAS KARAR’A RAĞMEN ANKARA TENİS KULÜBÜ YOK EDİLMİŞTİR”

Başkentte Cumhuriyet’in çağdaş mimari eserlerinin yıkılmasıyla birlikte ilk olarak 19 Mayıs stadı yıkıldı. Spor Ankara Tenis Kulübü de 555 sayılı kanuna rağmen yıkıldı. 2863 sayılı ilke kararı ve 2863 sayılı ilke kararı. Bu işbirlikçi şehir cinayetiyle elimizden alınan Cumhuriyetin modern mimari eserlerinden biri olan Ankara Tenis Kulübü binasının kaybının derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Başkentin ve mimarlık camiasının başı sağ olsun”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu