Ekonomi

Kayseri’de balıkçı Ali Akçakaya: Vatandaşlar Küçük Balıkları Tercih Ediyor

Kayseri’de balıkçı Ali Akçakaya, vatandaşların çoğunlukla hamsi, sardalya ve istavrit gibi küçük balıkları tercih ettiğini söyledi.

Balıkçı Ali Akçakaya, havaların beklenenden daha sıcak olması nedeniyle küçük balık popülasyonunda azalma yaşandığını, vatandaşların en çok küçük balıkları tercih ettiğini söyledi. Bunun sebebinin ise küçük balıkların yüzey balığı olduğu için daha saf olduğu algısı olduğunu belirten Akçayaka, “Kayseri ve çevresinde küçük balıklara talep fazla. Hamsi, sardalya, istavrit gibi balıklar daha fazla tüketiliyor. Talep.Yağmurun az olması balığın tadını ve yağlılığını etkiler.Sıcaklıklar mevsimseldir.Normallerin üzerinde olduğu için balığın büyümesini ve lezzetini etkiler.Maalesef her yıl rahmet açısından bir önceki yıllara göre daha fazladır.Çeşitlilik Balık sayısı ve balık boyutları gün geçtikçe azalmaktadır. Denizlerimizde balık yoğunluğu giderek azalmaktadır. Bunun nedeni uygun büyüklükte uygun balıkların yakalanmasıdır. Balıkların yakalandığı bölgede “Eğer İncelenmesi, küçüklüğü ve büyüklüğü göz önüne alındığında hem insanlara hem de satıcılara faydalı olacaktır. Bu konuya çok önem veriyorum. Özellikle tutulduğu bölgelerde denetim yapılırsa daha iyi ve faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

Hamsi istavritten üstün oldu

Bu sezon istavrit bolluğunun olduğunu belirten Akçakaya, “Bu sene hamsiden çok istavrit var. Aslında tezgahlarda istavrit bolluğu var. Kayseri’nin İç Anadolu Bölgesi’nde olduğumuz için. Deniz havasını çok iyi anlayamayız ama deniz kenarlarında yağış miktarı etkili oluyor.Vatandaşlarımızın talebi “Küçük balıklar, küçük balıklara göre daha çok tercih ediliyor. Büyük balıkların tercih edilmesinin nedeni kılçıklarının daha az olması ve daha etli olmasıdır. Şu anda büyük balıklar arasında en çok tercih edilen balık somondur” dedi. – KAYSERİ

haber-mudanya.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu