Ekonomi

ECB’nin sıkılaştırmaya ara vermesi bekleniyor

Avrupa Merkez Bankası, bir yılı aşkın süredir devam eden faiz artırım döngüsüne bugün ara verebilir.

Bloomberg anketine katılan 59 analistin beklentisi mevduat faizinin yüzde 4 seviyesinde sabit kalması yönünde. 20 ülkeden oluşan Euro Bölgesi’nde son dönemde büyümenin yavaşladığına ilişkin göstergeler ve enflasyondaki yumuşama eğiliminin devam etmesi, faiz oranlarının sabit tutulacağı yönündeki beklentileri güçlendiriyor.

ECB üyeleri geçtiğimiz günlerde yüzde 2’lik enflasyon hedefine dönüş için borçlanma maliyetlerinin uzun süre yüksek seviyelerde kalacağını açıklamıştı. Orta Doğu’daki çatışmaların enerji fiyatlarını artırma riski olsa da, durgunluk Euro Bölgesi için daha yakın bir tehdit olarak görülüyor.

Piyasalarda ECB’nin önümüzdeki yılın sonbahar aylarından önce faiz indirimine gidebileceği fiyatlanıyor.

Bloomberg Ekonomisti David Powell’a göre bu toplantıda mevduat faizinin yüzde 4 seviyesinde tutulacağı neredeyse kesin. Powell, ECB’nin gelecek yılın ilk yarısında faiz oranlarını mevcut seviyelerde tutacağına dair sözlü talimat vermesini bekliyor.

Türkiye saatiyle 15.15’te açıklanacak kararın ardından ECB Başkanı Christine Lagarde, saat 15.45’te Atina’da basın toplantısı düzenleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu