Ekonomi

Devlet katkısı fonlarının BES’teki pay oranları değişti.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) devlet katkısı fonlarının tahvil alım yükümlülükleri azaltılırken, hisse senedi alım yükümlülükleri artırıldı.

Fon portföyünden tek hisse senedine yatırım yapma limiti %1’den %5’e çıkarılırken, geçici madde ile fonların portföy sınırlamalarına 10 gün içinde uyma şartı eklendi.

Resmi Gazete’de yayımlandı

Sigorta ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Zorunluluk yüzde 50’ye düşürüldü

Buna göre, nakit olarak ödenen devlet katkı paylarının yüzde 70’inin Türk lirası borçlanma araçları, gelir iştirak bonosu veya kira sertifikalarında kullanılma zorunluluğu yüzde 50’ye düşürüldü.

Yatırım oranı değişti

Devlet katkısı fonlarının Borsa İstanbul’daki yatırımlarında yer alması gereken endekslere BIST 30, BIST Likit Banka, BIST Banka Dışı Likit 10 ve BIST İştirak 30 da eklendi. “en az yüzde 10”yatırım oranı “minimum %30”olacak şekilde değişti.

Endeksler güncellendi

Böylece, devlet katkısı fonlarının Borsa İstanbul’daki yatırımlarında satın alabilecekleri hisse senetlerini içermesi gereken endeksler, BİST 100, BİST Sürdürülebilirlik, BİST Kurumsal Yönetim ve İştirak Endeksleri, BİST 30, BİST Likit Banka, BIST Banka Dışı Likit olarak güncellendi. 10 ve BIST Bağlı Ortaklığı 30.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu