Haber

Bakan Koca, Gaziantep’in analiz sonuçlarını açıkladı

GAZİANTEP (İGFA) – Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ziyarette bulundu. Bölgede yürütülen son çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Koca, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Davut Gül’ün katılımıyla İslahiye Devlet Hastanesi’nde değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Koca, depremin ilk gününden itibaren GASKİ ve bakanlık yetkililerinin su klorlama çalışmaları ve kalıntı klor ölçümü yaptıklarını söyledi. Uygun görülmeyen ölçüm sonucunda yetkililerin gerekli tedbirleri hızla aldıklarını vurguladı.

KOCA: SU ÖRNEKLERİ MİKROBİYOLOJİK VE KİMYASAL OLARAK DA İNCELENİYOR

Bakan Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, rakamları değerlendirerek şu ifadeleri kullandı:

“Ölçüm için alınan 998 su örneğinden 938’inde klor içeriği yeterli, 60’ında yetersiz bulundu. Su örneklerinde ayrıca mikrobiyolojik ve kimyasal analizler yapılıyor. Şimdiye kadar 736 su örneği alındı, bu su örneklerinden 512’si sağlığa uygun, 103 adedi sağlığa uygundur.Sağlık açısından uygun bulunmamıştır.Bilimsel olarak sağlığa uygun olmadığı belirlenen 103 su örneğinden 99 adedi mikrobiyolojik, 29 adedi kimyasal uyuşmazlık olarak tespit edilmiştir.Gerekli tedbirler alınmaktadır. Şehir merkezindeki şebeke suyu içme suyu olarak kullanılabilir. Gaziantep’te Nurdağı ve İslahiye’de şebeke suyu içme suyu olarak kullanılmamalıdır.”

BELİRTİLEN TÜM ÖNLEMLER DÜZENLİ OLARAK TAKİP EDİLMELİDİR

Açıklamanın devamında yetkili makam olarak yaptıkları açıklamalara işaret eden Bakan Koca, tüm sağlık tesislerinde izleme için kullanılan SCOTT Sistemine atıfta bulunarak, bugün halk sağlığını tehdit edebilecek hiçbir durumun prestijle belirlenmediğini söyledi. diyerek, “Belirttiğim gibi toplum sağlığı her birimize sorumluluk yükleyen bir konudur. Depremden etkilenen diğer şehirlerimiz gibi Gaziantep ve Osmaniye de açıklanan tüm tedbirlere uymak zorundadır” dedi.

kizilirmak-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu